tchaj-ťi

Tchaj-ťi je systém, který nabízí celkový rozvoj lidského bytí. Základním pilířem tohoto rozvoje je práce s tělem, respektive pohybem. Přerušit svoji práci je možné v libovolné etapě studia tchaj-ťi a mít prospěch z praxe dosažených dovedností.


Pokud máte opravdový zájem o tchaj-ťi, jistě vás následující odstavec neodradí a to je dobře. Klidně vás začneme učit nejprve tchaj-ťi. Každý má svou cestu. Ale pokud nejste skálopevně a výhradně rozhodnuti cvičit tchaj-ťi a čchi-kung vás vůbec nezajímá, tak zvažte následující doporučení …

Dovolte, abychom vám na základě našich mnoholetých zkušeností doporučili nezačínat svou praxi tradičních čínských cvičení s tchaj-ťi. Nejprve udělejte zkušenost se čchi-kungem. Čchi-kung není s praxí tchaj-ťi v žádném rozporu. Naopak čchi-kung je ve skutečnosti nedílnou součástí tchaj-ťi.


Etapy tchaj-ťi v našem oddílu

  1. zvládnutí vnějšího pohybu – zpravidla nácvik ustálených sestav daného stylu tchaj-ťi
  2. dosažení nepřerušovaného pocitu-prožitku zvýšeného proudění čchi – již tato etapa představuje nezanedbatelný zdravotní prospěch
  3. důraz na vedení pohybu myslí – etapa nabízející rozvoj kontroly mysli, rozvoj paměti, koncentrace, představivosti
  4. vnímání čchi v každodenním životě – rozvíjí jemné vnímání souvislostí procesů ve vašem těle a ve vašem okolí
  5. aktivní vědomé bytí

 

V našem oddílu tchaj-ťi TAO se snažíme cvičit v souladu s principy tchaj-ťi školy Jang tak, jak ji učil mistr Jang Čcheng-fu.

Možná ve výše uvedeném seznamu postrádáte etapy zvyšování citlivosti pro bojové aplikace pohybů a nácvik bojových aplikací pohybů.

Ano, do tradiční podoby praxe tchaj-ťi, tyto etapy neodmyslitelně patří. Vždyť je také tchaj-ťi školy Jang jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších škol tzv. vnitřních bojových umění. I my si při nácviku ukazujeme příklady možného praktického využití našich pohybů. Proto, abychom věděli kudy a proč mají vlastně pohyby procházet. Protože jsme však v našem oddíle zaměřeni primárně na zdravotní a duchovní kultivaci, dále se rozvíjení bojového aspektu aktivně nevěnujeme.

Reálný bojový účinek naše cvičení tchaj-ťi získává teprve na nejvyšší úrovni praxe v souladu se rčením:
„Tma automaticky mizí tam, kde se rozzáří světlo.“

Hlavní principy tchaj-ťi školy Jang

  • Energie na vrcholku hlavy musí být lehká a citlivá.
  • Vtáhnout hruď.
  • Uvolnit pas.
  • Rozlišovat mezi plností a prázdnotou.
  • Klesnout v ramenou a svěsit lokty.
  • Používat mysl a nikoli sílu.
  • Horní a spodní část těla tvoří jeden celek.
  • Jednota vnějšího a vnitřního.
  • Kontinuita bez přerušení.
  • Hledat klid v pohybu.

Sestavy tchaj-ťi, které praktikujeme

Nevíme, jaká je vaše motivace cvičit tchaj-ťi třeba právě s námi, ale domníváme se, že je fér vědět, co, proč a jak se u nás můžete naučit.
Pokud je vaší motivací jezdit na mezinárodní soutěže bojových umění nebo chodit na exhibice bojových umění, zklameme vás. To u nás nenajdete. Pokud chcete léta nacvičovat sestavy, například jako v tradičním stylu čchen tchaj-ťi … 18, 19, 38, meč 38, vejíř, stará jednička, stará dvojka, nová jednička, nová dvojka, a další, tak i vás zklameme. Ani to u nás nenajdete.

U nás se naučíte dvě sestavy. Sestavu 40 forem Jang tchaj-ťi čchűan a sestavu 85 forem Jang tchaj-ťi čchűan. Čtyřicítka je skvělou přípravou na pětaosmdesátku. A pětaosmdesátka je opravdovým pokladem tchaj-ťi čchűan školy Jang.